Dom i Ogród

Jak dbać o sad, aby cieszyć się obfitymi zbiorami?

Jak dbać o sad, aby cieszyć się obfitymi zbiorami?

Niewielki przydomowy sad można uprawiać na własny użytek i dla własnej przyjemności. Poza zastanowieniem się nad wyborem odpowiednich gatunków drzew i krzewów owocowych, należy znać ich charakterystykę, aby wiedzieć czego potrzebują do prawidłowego rozwoju. Tylko wtedy można liczyć na obfite zbiory. Niewątpliwie bardzo istotną rolę pełni przycinanie. Zatem niezbędny będzie dobór odpowiednich nożyc elektrycznych do ogrodu.

Odpowiednie stanowisko i ochrona przed chwastami

Sadząc nowe rośliny w sadzie należy wybrać dla nich właściwe stanowiska. Większość lubi rosnąć na stanowiskach słonecznych, choć są i takie , które preferują półcień. Istotne znaczenie ma odległość pomiędzy poszczególnymi nasadzeniami, aby drzewka i krzewy miały możliwość pełnego rozwoju. Krzewy narażone są na pojawienie się chwastów, zatem konieczne jest ich usuwanie oraz stosowanie środków chwastobójczych. Trzeba wiedzieć, że mają one destrukcyjny wpływ na obfitość zbiorów, gdyż coraz bardziej zagłuszają krzewy.

Nawożenie jest bardzo istotne

W sadzie bardzo istotne znaczenie ma nawożenie wszystkich roślin. Wykonuje się je już w lutym. Można do tego celu wykorzystać nawozy organiczne, takie jak kompost czy obornik oraz nawozy mineralne. Założenie kompostownika bardzo się opłaca, tym bardziej, że w jego skład wchodzi ścięta trawa cieńsze gałęzie, liście, obierki z jabłek czy skorupki jaj. Zatem ogród staje się niejako samowystarczalny, jeśli założy się odpowiednio duży kompostownik. Oczywiście czasem nie ma na to warunków. Wtedy sprawdzą się nawozy mineralne. Można wybierać te długo działające, które zasilą drzewa i krzewy na cały okres wegetacji. Drzewa zasilamy również świeżo skoszoną trawą, którą rozkładamy w maju i czerwcu.

Nawadnianie, kiedy zajdzie taka konieczność

Oczywiście, aby proces wegetacji przebiegał według planu odpowiednie jest również nawadnianie drzew i krzewów w sadzie w okresach suszy. Przy podlewaniu należy uważać by woda nie spływała na liście, gdyż może to prowadzić do gnicia i pojawienia się chorób. Nawadnianie należy przeprowadzać we wszystkich miesiącach wegetacji, kiedy opady deszczu są skąpe.

Przycinanie i bielenie pni

Przycinanie suchych gałęzi, wycinanie tych zaatakowanych przez choroby i uszkodzonych jest niezbędne, by drzewa i krzewy mogły się prawidłowo rozwijać. Niektóre gatunki można przycinać już w lutym, pod warunkiem, że temperatura nie spada poniżej minus 5 stopni, gdyż w takiej sytuacji drzewa i krzewy mogłyby zostać porażone. Warto wiedzieć, że po cięciu, do którego przydadzą się nożyce elektryczne, należy zabezpieczyć roślinę specjalną maścią ogrodniczą. Cięcie przeprowadza się również w celu przerzedzenia roślin, które zawiązały nadmiernie dużo owoców. Drzewa przerzedza się również przed okresem wegetacji, aby owoce mogły dojrzewać w komfortowych warunkach. W zimie stosuje się bielenie pni mlekiem wapiennym. Poza tym, że bielenie ma walor dekoracyjny, to przede wszystkim chroni korę przed pękaniem w czasie silnych mrozów.

Walka ze szkodnikami i grzybami, zwalczanie chorób

Niestety zarówno drzewa, jak i krzewy owocowe są narażone na ataki szkodników i choroby grzybowe, dlatego konieczna jest stała obserwacja i stosowanie w razie konieczności odpowiednich oprysków. Przykładowo brzoskwinie i nektaryny narażone są na kędzierzawość liści, w związku z tym można przeprowadzić w lutym ich profilaktyczne opryski. Z kolei śliwę trzeba ochronić przed torbielą śliw. Jabłonie bardzo często chorują na parcha, w związku z czym ich opryski przeprowadzane są w maju. Oczywiście należy je przeprowadzać również wtedy, gdy zauważy się zmiany chorobowe. Warto wiedzieć, że wycięte, chore pędy należy spalić. Nie mogą trafić do kompostu, gdyż spowodowałyby rozwój chorób u wszystkich zasilanych nim roślin.

O sad należy dbać o każdej porze roku. Przed zimą konieczne jest jego odpowiednie zabezpieczenie. Można stosować słomiane osłony, a także agrowłókninę. Niewątpliwie niezbędne do prac ogrodowych będą nożyce elektryczne z Euro Ogród. Warto zaopatrzyć się także w kompostownik oraz odkurzacz do liści. Stosowanie wszystkich środków ochrony i odpowiednia pielęgnacja gwarantują obfite zbiory.

Similar Posts