Dom i Ogród

Garnki emaliowane- co warto wiedzieć?

Garnki emaliowane- co warto wiedzieć?

Na samym początku należy podkreślić, iż garnki emaliowane są znane przede wszystkim z kuchni mam i babć, jednakże i w obecnym czasie cieszą się ogromną popularnością, nadal są chętnie kupowane przez klientów. Charakteryzują je kolorowe, urocze wzory, które sprawiają iż garnki emaliowane prezentują się naprawdę elegancko w każdej kuchni. Bardzo dużą ich zaletą jest fakt, iż nie uwalniają szkodliwych substancji podczas przygotowywania w nich potraw. Jak dbać o ten rodzaj garnków? Jakie funkcje posiadają garnki emaliowane? Odpowiedzi na te oraz inne pytania znajdziesz w poniższym artykule!

Wybór garnków emaliowanych

Przede wszystkim należy zaznaczyć, iż w obecnym czasie wybór garnków emaliowanych jest ogromny, bowiem gama produktów jest szeroka i urozmaicona, dlatego każdy z pewnością znajdzie odpowiedni model garnka do swojej kuchni! Na rynku dostępne są garnki emaliowane w różnych rozmiarach, zarówno z uchwytami jak i rączkami i dzióbkami, w ofercie znaleźć można garnki o jednokolorowe oraz ozdobione pięknymi wzorami między innymi w postaci groszków lub kwiatowych kompozycji. Ogromny wybór garnków emaliowanych dostępny na https://zasmakujradosci.pl/pl/menu/garnki-emaliowane-435.html

Co warto wiedzieć o garnkach emaliowanych?

Czy wiesz, że korpusy garnków emaliowanych wyprodukowane są z blachy stalowej? Bowiem jest ona pokryta specjalną powłoką emaliowaną, która charakteryzuje się właściwościami antybakteryjnymi, co powoduje że smak przygotowywanych potraw nie zmienia się! Dzięki dnu, które pokryte jest emalią ciepło rozprowadzane jest równomiernie a potrawy nie przypalają się. Dużą zaletą zastosowania garnków emaliowanych jest to, iż są bardzo lekkie, praktyczne oraz stosunkowo tanie. Jednakże jeśli decydujesz się na zakup tego rodzaju garnków, musisz pamiętać, aby używać tylko i wyłącznie przyborów kuchennych, które są pozbawione ostrych krawędzi, gdyż takie zastosowanie zapobiega uszkodzeniu garnków. Co bardzo istotne, garnki pokryte emalią mogą być wykorzystywane na kuchenkach wszystkich typów, można je zmywać także w zmywarce. Wśród głównych zalet garnków emaliowanych można wymienić między innymi:

  • są odporne na wysokie temperatury
  • są odporne na korozję i ścieranie
  • są odporne na domowe detergenty.

Garnki emaliowane- jak o nie dbać?

Aby prawidłowo dbać o garnki emaliowane podczas gotowania zaleca się stosowanie przyborów kuchennych wykonanych z drewna lub tworzyw sztucznych. Pamiętaj nigdy nie używaj przyborów metalowych, gdyż mogą one uszkodzić powierzchnię garnka! Najlepszym rozwiązaniem jest czyszczenie garnków zaraz po gotowaniu, stosując do tego ciepłą wodę, miękką gąbkę oraz płyn do naczyń. W żadnym wypadku nie wolno używać druciaków oraz żrących środków czystości! Warto mieć na uwadze, iż garnki emaliowane źle znoszą nagłą zmianę temperatury, dlatego nie zaleca się zalewania ich zimną wodą zaraz po gotowaniu, ani odgrzewania w nich dań zaraz po wyciągnięciu z lodówki. Co istotne, aby uchronić garnki przed odpryskami i uderzaniami warto w miejscach, w których są przechowywane ułożyć maty silikonowe!

Similar Posts