Dom i Ogród

Jak pomalować kaloryfer?

Jak pomalować kaloryfer?

Choć nadal grzeje i spełnia swoje funkcje, to kaloryfer w Twoim mieszkaniu nie prezentuje się zbyt dobrze? Nawet stare grzejniki można pomalować, by znów odzyskały dawny blask. Oto co warto wiedzieć o malowaniu kaloryferów przed rozpoczęciem pracy.

Malowanie kaloryferów – podstawowe informacje

Grzejnik przytwierdzony do ściany niekoniecznie trzeba z niej zdejmować. Można malować wiszący kaloryfer, pod warunkiem że jest zimny. Idealna temperatura do takich prac to między 10 a 20 stopni, a wilgotność mniejsza niż 80%. Przed rozpoczęciem malowania grzejnik należy oczyścić ze starej farby oraz w przypadku odkrycia ognisk korozji, również z rdzy. Choć można pomalować kaloryfer wiszący, to najłatwiej pracę tę wykonać, gdy jest on odłączony od instalacji i zdjęty. Do tego niezbędna będzie jednak obecność fachowca, który zrobi to profesjonalnie. Jeśli zdecydujesz się na malowanie grzejnika bez odłączania go, pamiętaj, że podłogę oraz ścianę w pobliżu kaloryfera należy koniecznie zabezpieczyć folią malarską.

Przygotowanie grzejnika do malowania

Kaloryfer, który będzie wyłącznie odświeżany, ponieważ pożółkł, nie wymaga dokładnych prac przygotowawczych. Wystarczy oczyścić go dokładnie z kurzu, umyć, a następnie zmatowić papierem ściernym o drobnym ziarnie. Na koniec przetrzeć wilgotną szmatką i poczekać aż wyschnie przed przystąpieniem do malowania.

Jeśli natomiast na grzejniku łuszczy się farba i dostrzegasz również rdzę, musisz dokładnie oczyścić kaloryfer przed malowaniem oraz odpylić. Farbę oraz rdzę usuń przy pomocy metalowej szczotki lub papieru ściernego o grubym ziarnie. Możesz także użyć szlifierki. Do trudno dostępnych miejsc dotrzesz papierem ściernym.

Malowanie grzejników – przydatne wskazówki

Poszukujesz idealnej farby do grzejników? Rozglądając się za odpowiednimi produktami odwiedź tę stronę: https://www.dekoratorium.pl/pl/Przeznaczenie/Rodzaj-typ-podloza/Metal/Kaloryfer/c/b2c-kaloryfery, by poznać dostępne preparaty wysokiej jakości.

Wybierając farbę do kaloryferów możesz kierować się tradycyjnym podejściem lub też użyć bardziej innowacyjnych metod. Jeśli wybierzesz sprawdzony i znany od lat sposób pokrywania kaloryfera farbą, przydatna do pracy okaże się emalia akrylowa Śnieżka Do Kaloryferów. To produkt tworzący na grzejnikach trwałą powłokę, która jest odporna na temperaturę nawet do 80 stopni. Po pomalowaniu farba nie będzie żółknąć i pozostanie przez długi czas w nienaruszonym stanie. Do pokrywania farbą kaloryferów z żeberkami najlepiej użyć wąskiego pędzla z długim włosiem, który pomoże dotrzeć do trudno dostępnych miejsc. Grzejniki płytowe możesz malować zwykłym pędzlem.

Innym sposobem na odświeżenie grzejnika jest użycie farby w sprayu. Takim produktem jest Śnieżka Multispray Do Kaloryferów. Do jego użycia nie potrzebujesz dodatkowych narzędzi, a sam proces przeprowadzisz bardzo szybko. Z pomocą produktu stworzysz solidną powłokę malarską odporną na wysokie temperatury oraz uszkodzenia mechaniczne. Tym sposobem zyskasz pewność, że Twoje pomieszczenie wyraźnie poprawi swój wygląd, a nieestetyczny kaloryfer przestanie spędzać sen z powiek.

 

Similar Posts