Porady

Szlaufwaga, co to jest i jak jej używać?

Szlaufwaga, co to jest i jak jej używać?

Szlaufwaga to inna nazwa na poziomicę wodną, która jest narzędziem powszechnie znanym i wykorzystywanym w pracach remontowych i budowlanych. Dzięki poziomicy pomieszczenia w budynkach mają równe ściany i podłogi, co byłoby bardzo trudne lub niemożliwe do osiągnięcia bez tego sprytnego urządzenia. Dowiedz się, gdzie najlepiej sprawdza się szlaufwaga!

 

Szlaufwaga, do czego służy?

Szlaufwaga, inaczej poziomica wodna, to obowiązkowy element każdej budowy czy poważniejszego remontu. To narzędzie, które wygląda zupełnie inaczej niż tradycyjna poziomica murarska. W przeciwieństwie do klasycznej, sztywnej poziomicy murarskiej, szlaufwaga ma postać elastycznego, gumowego węża, który na obu końcach posiada przytwierdzone miarki ze skalą. Taka konstrukcja pozwala na poziomowanie obiektów znacznie od siebie oddalonych, wystarczy przy każdym z nich umieścić jeden z końców poziomicy wężowej. Szlaufwaga uznawana jest za najprostsze i bardzo wygodne narzędzie pracy. 

 

Jak działa poziomica wodna wężowa?

Wystarczy umieścić miarki przy wybranych obiektach, które są od siebie w pewnej odległości. Woda wypełni oba wskaźniki i w zależności od poziomu wody w obu miarkach mamy informacje o wypoziomowaniu terenu. Kiedy w obu częściach wartości są takie same, wszystko jest, jak należy i można przejść do następnego etapu pracy. Działanie poziomicy wodnej, czyli szlaufwagi, opiera się na grawitacji i zjawisku jednakowego poziomu wody w naczyniach połączonych ze sobą. Wąż musi zostać napełniony wodą do równego poziomu na obu wskaźnikach (wystarczy zaczekać, aż woda sama rozleje się równomiernie), pozostawiając oczywiście około 15 cm powietrza. Następnie należy zabezpieczyć miarki poprzez zamknięcie odpływów i spisać poziom wody. Przed użyciem poziomicy należy sprawdzić, czy wewnątrz przewodu nie znalazły się bąbelki powietrza, przez które pomiar będzie nieprawidłowy. 

 

Szlaufwaga cena

Poziomica wężowa uznawana jest za najtańszą i bardzo praktyczną, W końcu umożliwia sprawdzenie poziomu między znacznie oddalonymi od siebie punktami. Zasięg poziomicy wynosi zwykle kilkanaście lub kilkadziesiąt metrów. Przeciętny koszt wynosi około 20-30 złotych. To bardzo niewiele jak na tak praktyczny sprzęt. Jednak im dłuższa szlaufwaga, tym wyższa będzie jej cena. Wiedząc, że odległości pomiarów mogą być znaczne, warto kupić od razu poziomicę wężową o dłuższym zasięgu. Cena nie przekroczy 100 zł, a zyskamy niezawodny i prosty w obsłudze sprzęt, który będzie usprawniał pracę przez długie lata.

Similar Posts