RTV i AGD

Płyta indukcyjna ranking – jaką płytę indukcyjną wybrać?

płyta indukcyjna ranking

Płyta indukcyjna uznawana jest za najlepsze rozwiązanie dla każdej kuchni. Ekonomiczna, prosta w czyszczeniu i bardzo bezpieczna! Najlepsze płyty indukcyjne to sprzęt, który posłuży nam przez długi czas i z pewnością sprawi, że pokochasz gotowanie. Zobacz nasz ranking płyt indukcyjnych i dowiedz się, która płyta będzie najlepsza dla Twojego domu.

Płyta indukcyjna działanie

Płyta indukcyjna podgrzewa przyrządzane jedzenie za pomocą energii cieplnej. Pod płytą znajdują się miedziane zwoje, do których dociera prąd. Następnie energia elektryczna przez pole magnetyczne wytwarzane zgodnie z prawem fizyki, bezpośrednio przenika do garnka jako ciepło. Ze względu na specyfikę działania płyt indukcyjnych, garnki, z których korzystamy w domu, muszą być w pełni dostosowane do tego rodzaju kuchenki. Są to garnki metalowe, ferromagnetyczne. Zwykłe garnki po prostu nie zdadzą egzaminu. To bez wątpienia dodatkowy koszt, który często uznawany jest za wadę tej kuchenki. Owszem, wymiana akcesoriów do gotowania podnosi koszt płyty indukcyjnej, jednak jej liczne zalety powinny ten wydatek w pełni rekompensować. Przyjrzyjmy się:

 • Zasięg pola grzewczego nie wykracza poza oznaczone pole. Dlatego nie ma możliwości, by poparzyć się przez przypadkowe dotknięcie płyty. To zaleta zwłaszcza dla rodzin z dziećmi, które wszystko muszą sprawdzić i dotknąć.
 • Płyta indukcyjna, dzięki precyzyjnej konstrukcji, zużywa najmniej energii elektrycznej ze wszystkich dostępnych możliwości. Zauważysz różnicę w rachunkach, na Twoją korzyść.
 • Moc płyty jest imponująca. Dzięki temu szybko przyrządzisz wszystkie potrawy. Czas gotowania skróci się zauważalnie, zwłaszcza jeśli wcześniej korzystałeś z kuchenki gazowej.
 • Płyta indukcyjna jest również wyjątkowo prosta w czyszczeniu. Gładka powierzchnia nagrzewa się maksymalnie do 100 stopni, co zapobiega przywieraniu potraw. Korzystając z odpowiednich preparatów do czyszczenia kuchenki, masz szansę na znaczne ograniczenie czasu poświęconego na sprzątanie!

Co najbardziej interesujące, płyta indukcyjna podgrzewa jedynie dno garnka. W ten sposób nie można również poparzyć się przez nagrzany uchwyt naczynia. Urządzenia tego typu w większości posiadają szereg zabezpieczeń, który sprawia, że oparzenie skóry lub przypalenie przygotowywanego posiłku, to zdarzenia praktycznie niemożliwe.

Jaką płytę indukcyjną wybrać 2018/2019?

Płyta indukcyjna to bez wątpienia bardzo dobre narzędzie kuchenne, ale jak wszystkie akcesoria do kuchni, również płyty indukcyjne różnią się między sobą. Na co zwracać uwagę podczas poszukiwania kuchenki tego typu do własnego domu?

 • Rozmiar płyty i pola grzejne. Zarówno wielkość, jak i ilość pól grzewczych powinna być dostosowana do naszych potrzeb, ponieważ te czynniki mają również wpływ na cenę kuchenki indukcyjnej.
 • Panel sterowania. Zwykle płyta indukcyjna wyposażona jest w dotykowy panel regulacji temperatury, ale zdarzają się również wersje z tradycyjnymi pokrętłami. Najnowsze indukcje mają nawet sygnalizacje świetlne i nowoczesne rozwiązania dotykowe (sterowanie sensorowe), które jeszcze mocniej usprawniają kuchenne rewolucje.
 • Moc płyty grzewczej i dodatkowe funkcje. Nie wszystkie ulepszenia są nam potrzebne, za to wszystkie wpływają dodatkowo na wzrost ceny. Warto kierować się głównie funkcjami zabezpieczeń, które stanowią gwarancję bezpiecznego użytkowania.

Oprócz podstawowych parametrów płyta indukcyjna może mieć mnóstwo dodatkowych funkcji, które wpływają pozytywnie na komfort korzystania z kuchenki indukcyjnej. Poniżej kilka przykładowych możliwości dodatkowych:

 • Wskaźnik ciepła resztkowego: Płyta grzewcza ma wbudowany sygnał świetlny, który informuje nas, że płyta jest jeszcze ciepła. Oczywiście sygnał obowiązuje również (i przede wszystkim) po skończeniu gotowania.
 • Booster: Funkcja zwiększająca moc grzania o 50%. Zwykle ta dodatkowa funkcja charakteryzuje jedno pole grzewcze na kuchence. Każde pole płyty grzewczej z funkcją booster będzie na pewno wygodne, ale również cena takiej płyty będzie znacznie wyższa.
 • Blokada: Po skończeniu gotowania można zablokować wszystkie przyciski, dzięki czemu nasze dzieci nie będą narażone na krzywdę poprzez zaspokajanie własnej ciekawości.
 • Auto-stop: Nieco inna funkcja niż blokada. Oznacza automatyczne wyłączanie się płyty w momencie przegrzania lub gdy potrawa wylała się z garnka na powierzchnię blatu grzewczego.
 • Czas pracy i wykrywanie naczynia: Dzięki tym funkcjom można nastawić czas pracy płyty, która wyłącza się po jego upływie. Ta możliwość przyda się zwłaszcza wszystkim zapominalskim. Wykrywanie naczynia z kolei gwarantuje włączanie i wyłączanie kuchenki w odpowiednim momencie.
 • Czujnik temperatury: Pozwala na automatyczną regulację temperatury!
 • Czujnik smażenia: To prosty sygnał, który informuje nas, że patelnia jest już wystarczająco ciepła, by móc rozpocząć smażenie.

Możliwości jest naprawdę sporo, więc jeśli nie chcesz spędzić wielu godzin, przeglądając dostępne w sieci płyty indukcyjne, ranking, który znajdziesz poniżej, z pewnością Ci się przyda. Czytając nasze zestawienie, dowiesz się, jakie funkcje są najbardziej przydatne i być może wybierzesz któryś proponowany model.

Płyta indukcyjna do zabudowy – idealne rozwiązanie dla każdej kuchni

Płyta dostępna jest zarówno w rozmiarze standardowym, czyli podobnym do rozmiarów zwykłej kuchenki gazowej, jak i mniej klasycznych wersjach. Dzięki temu możesz idealnie wkomponować płytę w zabudowę kuchni. Każda płyta indukcyjna sprawdzi się roli kuchenki do zabudowy, warto jednak wiedzieć, że nie jest to proste zadanie. Dlaczego? W momencie instalacji płyty grzewczej pojawia się kluczowa kwestia: stan instalacji elektrycznej w domu. Płyta powinna mieć osobny obwód elektryczny, żeby podczas działania nie obciążać całej sieci w domu. Odpowiedni dobór narzędzi oraz kabli najlepiej zostawić specjalistom i nie bawić się w samodzielny montaż, chyba że posiadasz odpowiednią wiedzę i umiejętności. Włączenie płyty do zabudowy kuchennej nie powinno zająć wiele czasu. Indukcje, które przedstawia nasz ranking, z powodzeniem wpasują się w każdy wystrój kuchni!

Płyta indukcyjna cena

Na cenę kuchenki indukcyjnej wpływ ma kilka rzeczy, o których wspominaliśmy wyżej: garnki ferromagnetyczne, pola grzewcze oraz dodatkowe funkcje. W naszym rankingu sprawdzimy, jak w praktyce te czynniki wpływają na cenę płyt indukcyjnych. Tymczasem podamy sobie przybliżony przedział cenowy. Płytę grzewczą, do zabudowy lub nie, otrzymamy już za około 700 zł. Przeciętne ceny sięgają jednak powyżej 1000 zł.

Warto uważać, by nie pomylić płyty indukcyjnej z ceramiczną. Ceramiczne płyty są tańsze i wyglądają bardzo podobnie do płyt indukcyjnych. Nie są jednak tak praktyczne, ekonomiczne i odporne. Tak czy inaczej, jest to również swego rodzaju tańsza alternatywa. Płyta ceramiczna nie wymaga kupowania specjalnych garnków, które również są drogie. Naczynia ferromagnetyczne kupimy średnio za 300-600 zł. Cena zależna jest również od materiałów i jakości. Pamiętaj, że garnki indukcyjne mają specjalne oznaczenie na spodzie informujące, że sprawdzą się w kuchence indukcyjnej. Dobrą wiadomością jest fakt, że garnki ferromagnetyczne sprawdzą się również na zwykłej kuchence i płycie ceramicznej. Jeśli więc planujesz zakup płyty indukcyjnej na przyszłość, zainwestuj najpierw w odpowiednie garnki! Ranking najlepszych naczyń z pewnością znajdziesz w internecie!

Jaka płyta indukcyjna najlepsza – wady i zalety płyt indukcyjnych

Płyty indukcyjne różnią się jakością również w obrębie własnej grupy. Z racji na coraz większą popularność tego rozwiązania, płyty indukcyjne pojawiają się co chwilę w nowszych wersjach. Wymieńmy sobie zalety i wady tych cenionych płyt grzewczych:

 • Szybkie gotowanie. Wydajna płyta sprawnie się nagrzewa.
 • Bezpieczeństwo nieporównywalnie większe niż w przypadku kuchenek gazowych.
 • Proste i wygodne czyszczenie.
 • Ekonomiczne działanie: płyta indukcyjna nie zużywa wiele energii.
 • Przyjemny dla oka wygląd. Płyta z łatwością wpasuje się w każde otoczenie.
 • Obsługa płyty jest prosta, posiłek z łatwością podgrzeją nawet dzieci.
 • Jedną z największych wad płyty jest jej cena i dodatkowe koszta związane z garnkami.
 • Powierzchnia płyty wymaga również korzystania ze specjalnych środków do czyszczenia.
 • Płyta wytwarza niewielkie pole magnetyczne, które może negatywnie wpływać na pracę rozrusznika serca, dlatego nie wszyscy mogą mieć kuchenkę tego typu u siebie.

Jeżeli zdecydujesz się na indukcję, pamiętaj, żeby nie zostawiać w jej pobliżu kart bankomatowych, czy innych rzeczy, które pole magnetyczne płyty może uszkodzić.

Płyty indukcyjne ranking

Ranking płyt indukcyjnych, jaki przygotowaliśmy, zawiera top 3 wartych polecenia modeli w różnym przekroju cenowym.

 • Bosch PIE631FB1E: Żaden ranking nie może obejść się bez produktów marki Bosch. To 60 cm płyta, która ma 4 pola grzewcze. Całkowita moc przyłączeniowa kuchenki wynosi 7,4 KW. Ponadto w cenie mamy dodatkowe funkcje, takie jak booster, wskaźnik ciepła oraz szereg różnego rodzaju zabezpieczeń, między innymi przed dziećmi. Płyta posiada automatyczny licznik czasu gotowania, rozpoznaje naczynia, co chroni przed przypadkowym uruchomieniem. To zdecydowany numer jeden na rynku. Cena płyty Bosch PIE631FB1E wynosi około 1400 zł.
 • Electrolux Slim-Fit: Kolejna płyta o wielkości 60 cm, z 4 polami grzewczymi, o mocy równej się 6,6 KW. Podobnie jak płyta indukcyjna Bosch również płyta marki Electrolux oferuje korzystne funkcje, które obejmują szereg zabezpieczeń, niezwykłą sprawność i łatwą instalację. Ranking plasuje ją na drugim miejscu, jednak indukcje marki Electrolux zasługują na dodatkową uwagę. Cena tego modelu sięga 1700 zł.
 • Whirlpool ACM 808: Nasz ranking trzecie miejsce zarezerwował dla płyty marki Whirlpool. Produkt tej marki zakupimy za około 1500 zł. W zamian za to otrzymujemy płytę z 4 polami grzewczymi. Moc przyłączeniowa wynosi 7,2 KW. Indukcja Whirlpool ACM 808 posiada jednak mniej dodatkowych funkcji, niż numer jeden, na jaki nasz ranking wyznaczył gadżet marki Bosch. Tutaj mamy jedynie zabezpieczenie przed przypadkowym uruchomieniem i sygnał ciepła. Indukcja ma wyróżniający się, szampański kolor.

Marka Electrolux zasługuje na osobne miejsce w naszym rankingu wraz ze swoimi nowoczesnymi płytami indukcyjnymi. Marka oferuje indukcje w niestandardowych rozmiarach, takich jak 68 cm lub 80 cm. Działanie nowoczesnych indukcji producenta jest całkowicie zautomatyzowane. Czujniki temperatury dbają o to, by nasze potrawy wyszły idealne! Podświetlany panel dotykowy i szereg zabezpieczeń doskonale sprawdzą się w każdym domu. Niestety płyty indukcyjne Electrolux są również bardzo drogie.

Czy wobec tego istnieje jakieś tańsze rozwiązanie, niż te produkty, które przedstawił ranking? Płyt indukcyjnych jest sporo, a jedne z tańszych oferuje również znana marka Amica. Indukcję tej firmy możemy dostać już za około 1000 zł, za cztery pola grzewcze. Dwufazowe indukcje otrzymamy oczywiście za kilkaset złotych mniej, jednak jest to rozwiązanie mało praktyczne i na dłuższą metę uciążliwe. Krótko mówiąc, chcąc mieć płytę indukcyjną w swojej kuchni, trzeba przygotować się na koszta rzędu co najmniej 2 tysięcy złotych. Za to niższe rachunki za energię elektryczną i gaz, a także maksymalna oszczędność czasu powinny być wystarczającą rekompensatą za poniesione koszta.

Ranking, który przedstawiliśmy powyżej, składa się z naprawdę wartych uwagi modeli. Bez względu na to, czy wybierzesz płytę marki Bosch, Whirlpool, Electrolux czy nawet Amica, powinieneś być zadowolony. Szeroka oferta marek jest warta uwagi, a informacje bardziej szczegółowe znajdziesz na stronach produktów. Ranking ma na celu ułatwić Ci wybór i zwrócić Twoją uwagę na ważne parametry. W ten sposób ostateczny wybór okaże się dla Ciebie satysfakcjonujący.

Płyta indukcyjna opinie

Ciężko spotkać się z negatywną opinią na temat płyt indukcyjnych. Niektórzy użytkownicy wskazują częste awarie kuchenek tego typu, jednak drugą stroną medalu jest prosta naprawa. W zamian za tak wymierne korzyści jest to, naszym zdaniem, niewielki mankament. Płyty indukcyjne doskonale nadają się do zabudowy, dzięki czemu wnętrze kuchni może całkowicie i bez przeszkód trafiać w nasze gusta. W przeciwieństwie do innych typów urządzeń AGD, płyty indukcyjne mają głównie pozytywne opinie wśród użytkowników.

Jak pokazuje nasz ranking i pozycja kuchenek indukcyjnych na rynku, płyty indukcyjne na długo pozostaną na topie wśród kuchenek. Nic dziwnego, skoro to naprawdę dobry i bezpieczny sposób dla miłośników gotowania. Płyta indukcyjna pozostawia daleko w tyle inne kuchenki, a jej ekonomiczność przyczynia się do oszczędności w trakcie użytkowania, dlatego warto w nią zainwestować!

Similar Posts