Porady

Szamba ekologiczne – jakie są ich zalety?

Szamba ekologiczne - jakie są ich zalety

Szamba ekologiczne są czymś pomiędzy klasycznymi szambami betonowymi a przydomowymi oczyszczalniami ścieków. Są szczególnie potrzebne wtedy, gdy działka nie posiada przyłącza wodociągowego. Gwarantują dużą szczelność i są bardzo wytrzymałe. Czy są warte swojej ceny? Jakie są korzyści z posiadania szamba ekologicznego?

Zalety szamba ekologicznego

Tego typu szambo może być wykonane z plastiku lub z betonu. Jest bardzo szczelne, dobrze znosi uszkodzenia mechaniczne, nacisk gruntu, jest odporne na korozję i na różne procesy, które zachodzą w glebach. Szacuje się, że szambo ekologiczne, może przetrwać nawet kilkadziesiąt lat. Jakie są rodzaje szamb ekologicznych? Pierwsze z nich to szamba z tworzywa sztucznego. Posiadają bardzo często przekrój koła z pofałdowanymi ścianami. Dzięki temu są wyjątkowo wytrzymałe. Mają pełną szczelność, długą żywotność i są odporne na działanie zmiennych temperatur oraz nacisków podłoża. Ich ważną zaletą jest to, że gotowy zbiornik nie waży zbyt wiele. Nie będziesz miał również problemu, jeżeli chodzi o jego transport oraz montaż. Tego rodzaju szamba ekologiczne najlepiej się sprawdzą w miejscach, w których znajduje się studnia z wodą pitną. Kolejną naszą propozycją są szamba z betonu. Zapewniają one całkowitą szczelność oraz są odporne na procesy, które zachodzą w ściekach. Takie szamba mogą mieć zbiorniki jednokomorowe, dwukomorowe oraz modułowe, w których pojedyncze elementy są ze sobą łączone. Standardowo szamba betonowe mają pojemność w granicach 6 – 12 m3. Jest ona odpowiednia dla kilkuosobowej rodziny. 

Jakie są ceny szamb ekologicznych? 

Zanim przejdziemy do konkretów, warto wspomnieć o tym, że najmniejsze szamba tego typu wykonane z tworzyw sztucznych mają pojemność 5m3. Można je podłączyć do domków letniskowych oraz do budynków, które są okresowo użytkowane. Koszy zakupu prefabrykatu to około 2200 do 4500 zł. Natomiast za ekologiczne szambo o pojemności do 10m3, należy zapłacić powyżej 3000 zł. Będzie ono odpowiednie do niewielkich budynków, w których mieszkają jedna lub dwie osoby. Na rynku dostępne są również ekologiczne, jednokomorowe zbiorniki o pojemności 12 m3. Przeznaczone są dla kilkuosobowych rodzin. Koszt takiego szamba dobrej jakości to około 5000 zł. Kolejnym typem szamb ekologicznych są te wykonane z betonu. Przykładowo cena takiego szamba ze zbiornikiem o pojemności do 5 m3 to około 1 000 zł. Natomiast za szambo ekologiczne o pojemności do 10 m3 zapłacisz mniej więcej 2200 zł. Natomiast większe zbiorniki to koszt około 2 200 – 2 500 zł. Czasami do tych cen, będzie trzeba doliczyć również montaż. Niektóre firmy wliczają go w cenę szamba, inne nie.

Similar Posts