Porady

Podpowiadamy, jak wybrać agregat prądotwórczy

Irytują Cię przerwy w dostawie prądu do domu lub warsztatu? A może często zdarza Ci się majsterkować w miejscach pozbawionych dostępu do zasilania? Rozwiązaniem dla Ciebie będzie agregat prądotwórczy. Czym kierować się podczas wyboru takiego urządzenia? Podpowiadamy!

Agregat prądotwórczy – co to takiego?

Zastanawiasz się, czy tam dokładnie jest agregat prądotwórczy? Otóż jest to sprzęt, którego zadaniem jest wytwarzanie energii elektrycznej. Jak wiadomo, prąd jest nam potrzebny każdego dnia, a bez urządzeń elektronicznych niemal nikt nie wyobraża sobie codziennego funkcjonowania. Agregaty prądotwórcze przydają się w ogrodach, na działkach rekreacyjnych, placach budowy, w warsztatach, a także domach jednorodzinnych.

Jak wybrać odpowiedni agregat prądotwórczy?

Nie wiesz, czym kierować się przy zakupie agregatu prądotwórczego? Podpowiadamy, na jakie parametry szczególnie warto zwrócić uwagę.

Rodzaj silnika

Jeśli planujesz kupić agregat prądotwórczy, zastanów się, jaki rodzaj silnika będzie dla Ciebie najlepszy. Do wyboru masz agregaty benzynowe, z dieslem lub też agregaty na gaz płynny. Te ostatnie są bardzo tanie w użytkowaniu, natomiast silnik diesla nie spala dużo paliwa, co również może być naprawdę ekonomicznym rozwiązaniem.

Moc generatora prądu

W przypadku agregatów bardzo ważnym parametrem jest moc, gdyż to ona decyduje o tym, jaki sprzęt dany generator będzie w stanie zasilać. Zastanów się, do czego agregat będzie Ci potrzebny i oszacuj, jaką powinien mieć moc. Kup taki generator, który będzie miał większą moc niż łącznie wszystkie urządzenia, które będziesz chciał do niego podłączyć. Szczególnie dużej mocy wymagają np. kuchenki indukcyjne.

Co jeszcze jest ważne przy zakupie generatora prądu?

Oprócz tego, wybierając agregat prądotwórczy, zwróć uwagę na wielkość zbiornika na paliwo. Generatory z małymi zbiornikami są wygodne w transporcie, ale większe zbiorniki pozwalają na dłuższy czas zasilania. Poza tym, jeśli chcesz podłączyć do generatora urządzenia czułe na jakość prądu, wybierz taki sprzęt, który ma automatyczny stabilizator napięcia. Ostatnią kwestią, którą warto przemyśleć, jest wybór jedno- lub trójfazowego generatora. Te pierwsze sprawdzają się przede wszystkim w przypadku mniejszych domów.

Jak widać, przy wyborze agregatu prądotwórczego należy wziąć pod uwagę wiele różnych czynników. Decyzja nie jest prosta, ale jeśli zastosujesz się do naszych wskazówek, na pewno dokonasz słusznego wyboru. Teraz nie będziesz już obawiać się o zasilanie swoich urządzeń elektrycznych.

Similar Posts