Dom i Ogród

Jaka jest cena montażu paneli fotowoltaicznych w domu?

Jaka jest cena montażu paneli fotowoltaicznych w domu?

Popularność paneli fotowoltaicznych w Polsce stale wzrasta. Z roku na rok fotowoltaika staje się coraz korzystniejszą inwestycją dla domu, zwłaszcza że mamy okazję skorzystać z rozmaitych dotacji ze strony państwa. Przyjrzyjmy się, jaka jest cena montażu paneli fotowoltaicznych dla domu i na co zwracać uwagę przy poszukiwaniu firmy montażowej.

Fotowoltaika dla domu: postaw na dobrych fachowców

Sam montaż paneli fotowoltaicznych wydaje się mało skomplikowanym zajęciem dla eksperta. Kluczowe są jednak wszystkie działania poprzedzające montaż paneli słonecznych. Mowa o projekcie, który sprawi, że fotowoltaika dla domu będzie zaprojektowana indywidualnie dla Twojego domu. W tym wypadku nie ma mowy o drodze na skróty: musimy dokładnie znać zapotrzebowanie domu na energię elektryczną, a także możliwości budynku, co ostatecznie pozwoli na zastosowanie odpowiednich rozwiązań.

Jeśli zależy Ci na bezpiecznej i wydajnej fotowoltaice, postaw na fachowców, których zakresem działalności jest montaż paneli fotowoltaicznych w domu jednorodzinnym. Wbrew pozorom firmy tego rodzaju nie zajmują się wyłącznie umieszczeniem paneli na dachu budynku. Oprócz tego możemy liczyć na indywidualny projekt i darmową wycenę inwestycji.

Co wchodzi w skład kosztów na fotowoltaikę?

Największym wydatkiem, jeśli chodzi o fotowoltaikę, jest zakup odpowiednich materiałów:

paneli fotowoltaicznych oraz falownika, który będzie nadzorował pracę systemu. I chociaż materiały te są coraz lepsze, a ceny coraz niższe, wciąż jest to duży wydatek.

  • Za panele fotowoltaiczne zapłacimy od 400 do 1000 zł za sztukę, a ich cena zależy od wydajności. Im mniej wydajny panel, tym więcej ich potrzebujemy, a powierzchnia dachu jest ograniczona.

  • Inwerter fotowoltaiczny, inaczej falownik oznacza koszt około 6000-8000 zł. Cena zależy również od maksymalnej mocy wyjściowej inwertera. Im wyższa moc instalacji dla domu, tym droższy inwerter.

Jeśli chodzi o projekt fotowoltaiki dla domu, jest on darmowy. Do kosztów musimy doliczyć montaż, który wynosi około 10% całego kosztu inwestycji. Ostatecznie cena za fotowoltaikę sięga od kilkunastu do kilkunastu tysięcy złotych, ale spokojnie: wyższy pułap dotyczy dużych instalacji domowych. Przeciętnie za fotowoltaikę dla domu Polacy płacą około 30 000 zł.

Panele fotowoltaiczne dla domu jednorodzinnego: czy to się opłaca?

Chociaż fotowoltaika ma swoje wady i zalety, zdecydowanie jest to inwestycja opłacalna. Musisz jednak uważać na jakość zakupionych materiałów i fachowców, których zatrudniasz. Niestety w związku z popularnością paneli fotowoltaicznych rynek zalały oferty od oszustów lub osób niewykwalifikowanych.

Dowiedz się, jak sprawdzić opłacalność inwestycji w panele fotowoltaiczne, a następnie poszukaj dobrej firmy, która zapewni Ci projekt dopasowany dla Twojego domu. Rzetelne informacje i konkurencyjną ofertę możesz znaleźć na przykład na inovativ.pl.

Dodatkowo warto wiedzieć, że koszt inwestycji zwraca się średnio po kilku latach. W związku ze wzrostem cen energii czas ten stopniowo ulega skróceniu.

Jakie panele fotowoltaiczne wybrać?

Wszelkie parametry dotyczące wymaganej mocy instalacji fotowoltaicznej dla Twojego domu zostaną obliczone przez fachowców. Dzięki temu bez trudu dowiesz się, jaka wydajność paneli i jaka ich ilość będzie potrzebna, by instalacja pokrywała zapotrzebowanie Twojego domu na energię elektryczną.

Ostatecznie jednak sam decydujesz, jakiego producenta panele kupisz. W związku z tym pamiętaj, że panele słoneczne nie mogą być używane. Dodatkowo unikaj firm niewiadomego pochodzenia, o podejrzanej renomie. Pamiętaj, że fotowoltaika dla domu to inwestycja na wiele lat!

Similar Posts