Dom i Ogród

Funkcjonalne i przestronne szafy i garderoby – jak wygodnie przechowywać rzeczy?

Tylko dobrze zaplanowana strefa przechowywania w mieszkaniu pomoże Ci uniknąć bałaganu. Jest to szczególnie istotne w przypadku wnętrz zamieszkiwanych przez rodziny z dziećmi, gdy różnych przydatnych czy wręcz niezbędnych rzeczy jest zawsze sporo. Zobacz, jak się zorganizować, by znalazło się miejsce na wszystko, a pomieszczenie nie straciło na estetyce.

Funkcjonalne i przestronne szafy i garderoby:

  • Szafy do przedpokoju
  • Idealna garderoba
  • Komody, witryny i regały
  • Akcesoria ułatwiające przechowywanie rzeczy

Szafy do przedpokoju – wykorzystaj każdą przestrzeń

W polskich realiach mieszkaniowych to zwykle przedpokój jest tym miejscem, w którym znajduje się wolna przestrzeń, którą można wykorzystać do stworzenia wygodnej strefy przechowywania. Z tego powodu zwykle przyjmuje ona postać szafy sięgającej od podłogi aż po sufit.

Taki mebel można zaprojektować tak, by znalazło się  miejsce na wszystko, co chcesz tam schować. Zwróć tylko uwagę na optymalny rozkład półek. Jeśli są głębokie, rozważ montaż koszy cargo, które ułatwią wyciąganie rzeczy schowanych z tyłu w taki sposób, by nie robić przy tym bałaganu.

Nie zapomnij również o drążkach, gdyż pozwalają świetnie uporządkować ubrania, a przy tym przechowywać je w sposób zapobiegający gnieceniu. O ile masz do dyspozycji sporo miejsca, podziel strefę z drążkami na niską (np. na bluzki czy spodnie złożone na pół) i wysoką (160-170 cm). Dzięki temu wygodnie powiesisz także dłuższe ubrania wierzchnie, czy np. sukienki.

W przypadku szaf do przedpokoju istotna jest nie tylko sama bryła mebla, ale również miejsce jej postawienia. Najlepszą przestrzenią są wnęki do zabudowy, które często stanowią element projektu wnętrza. Jeśli nie, upewnij się, że szafa nie dominuje w przestrzeni i pozostawia odpowiedni ciąg komunikacyjny, umożliwiający swobodne poruszanie się po przedpokoju.

Szukasz odpowiednich mebli do swojego mieszkania lub domu? Zobacz szeroki wybór szaf w Galerii Wnętrz Domar. Do wyboru masz gotowe rozwiązania i meble robione na wymiar, więc nietrudno o znalezienie czegoś skrojonego pod konkretną przestrzeń.

Idealna garderoba – czym się wyróżnia?

Posiadanie osobnej garderoby to niezwykle dogodne rozwiązanie, nawet jeśli jest ona stosunkowo niewielka. Zanim jednak przystąpisz do jej urządzania, dobrze przemyśl, co dokładnie zamierzasz w niej przechowywać. Jeśli zrobisz to na tym etapie, zaplanujesz układ półek i drążków w optymalny sposób, wykorzystując maksymalnie dostępną przestrzeń.

Pamiętaj o tym, że funkcjonalną strefę przechowywania możesz zrealizować nawet na bardzo ograniczonym metrażu. W takiej sytuacji wykorzystać jednak sprytne sposoby na oszczędność miejsca, takie jak np. drążki poprzeczne, które mieszczą stosunkowo dużo wiszących ubrań, a zabierają niewiele przestrzeni.

Jeśli tylko masz taką możliwość, znajdź osobne miejsce na drobne akcesoria, np. czapki, paski czy biżuterię. Wrzucanie ich luzem do szuflad może okazać się mało praktyczne, bo będą się plątać. Tym samym trudno będzie znaleźć to, co akurat chcesz założyć.

KOMANDOR_SZAFY-GARDEROBY_garderoba.jpg

Komody, witryny i regały – jak przechowywać rzeczy w salonie?

Niezależnie od tego, czy hołdujesz minimalizmowi, czy też jesteś typem zbieracza pamiątek, na pewno potrzebujesz sporo miejsca do przechowywania niezbędnych rzeczy w pokoju dziennym. Jeśli zależy Ci na łatwym sprzątaniu, dobrym rozwiązaniem będą zestawy mebli z drzwiczkami, które ukryją wszystko przed wzrokiem, a jednak zapewnią łatwy dostęp do tego, czego używasz często. 

Zwróć też uwagę na niestandardowe rozwiązania sprzyjające uporządkowaniu rzeczy w salonie. Sprytne pufy, tapicerowanie skrzynie czy stoliki-kosze ze zdejmowanym blatem może nie pomieszczą dużo rzeczy, ale na pewno przysłużą się utrzymaniu porządku. Nie pozostaną też bez wpływu na estetykę wnętrza.

Praktyczne akcesoria ułatwiające przechowywanie rzeczy

Samo posiadanie praktycznych szaf czy regałów nie rozwiązuje w stu procentach kwestii przechowywania rzeczy. Zwróć uwagę na to, że jak wrzucisz wszystko luzem na półki, najpewniej powstanie w nich bałagan – ukryty przed wzrokiem podczas codziennego użytkowania pomieszczenia, ale jednak bałagan.

Jak go okiełznać? Zadbaj o właściwe uporządkowanie przechowywanych rzeczy w funkcjonalnych koszach i sorterach. W szafach z ubraniami mogą być też przydatne wysuwane kosze cargo, które ułatwią znalezienie tego, czego akurat potrzebujesz.  

 

Similar Posts