Porady

Co zaliczamy do zapraw specjalistycznych?

Zaprawa budowlana to jeden z podstawowych materiałów niezbędnych przy każdej budowie czy pracach wykończeniowych. Czasem jednak zwykła zaprawa nie wystarczy i trzeba sięgnąć po specjalistyczny produkt, który wykaże wytrzymałość i zachowa trwałość w nietypowych warunkach. Dowiedzmy się, co zaliczamy do zapraw specjalistycznych i jak się z nimi obchodzić.

Zaprawy specjalistyczne – czym są i jak powstają?

Zaprawy specjalistyczne to materiały przeznaczone do wymagających projektów. Przykładowo, są to produkty, które służą zabezpieczaniu budynku przed ogniem, czyli tzw. zaprawy ogniotrwałe. Są one w stanie zachować swoje właściwości nawet przy temperaturach sięgających 1600 stopni Celsjusza. W grupie zapraw specjalistycznych są też zaprawy przeznaczone do stosowania na zewnątrz. To specjalne zaprawy wodoodporne i mrozoodporne, które cechują się tym, iż zachowują trwałość pod wpływem wielokrotnego zamarzania i rozmarzania. Pamiętajmy jednak przy tym, że zaprawa wodoodporna to nie to samo, co zaprawa wodoszczelna. Tylko i wyłącznie preparaty wodoszczelne poradzą sobie w miejscach, które narażone są na działanie wody przez cały czas, na przykład na dnie basenu. Zaprawy odporne na wodę trzeba stosować też w pomieszczeniach takich jak łazienka czy pralnia, gdyż są to wnętrza w których panuje duża wilgoć.

Zaprawy wodoodporne to produkty poddawane rygorystycznym testom, dzięki czemu klient może być pewien ich jakości. W ramach takich testów próbka zaprawy najpierw przez około tydzień przechowywana jest warunkach laboratoryjnych, a następnie umieszczana w wodzie na okres około 3 tygodni. Po tym czasie przechodzi wiele prób zamrażania i rozmrażania, po których sprawdzane jest, czy i w jakim stopniu zachowuje swoje właściwości.

Szeroka oferta zapraw specjalistycznych dostępna jest na https://www.bricoman.pl/materialy-budowlane/zaprawy-budowlane/zaprawy-specjalistyczne

Stosowanie zapraw specjalistycznych

Choć specjalistyczne zaprawy budowlane przygotowane są na trudne warunki, nie bez znaczenia jest to, w jakich warunkach zostaną zaaplikowane. W większości produktów mrozoodpornych wymaga się bowiem, aby były kładzione jedynie podczas dodatnich temperatur, gdyż w innym razie nie będą wykazywały swoich mrozoodpornych właściwości. Co prawda na rynku dostępne są specjalne, zimowe zaprawy klejące, ale nawet w przypadku tych produktów producenci zwykle zalecają, by aplikować je, gdy temperatura wynosi co najmniej 0 stopni Celsjusza. Z kolei w przypadku zapraw wodoodpornych ważne jest, aby zwrócić uwagę, czy dany produkt można zaaplikować na zasolone podłoża mineralne.

Zastosowanie zapraw specjalistycznych wymaga też wcześniejszego starannego przygotowania podłoża. Musi być ono odpylone, odtłuszczone, zwarte i nośne. Jeśli warstwa, na której ma znaleźć się zaprawa specjalistyczna, jest stara i trudna do renowacji, konieczne może być zastosowanie dodatkowego preparatu, za pomocą którego stworzymy warstwę czepną.

Specjalistyczne zaprawy budowlane to szereg produktów, które powszechnie wykorzystywane są w pracach budowlanych i wykończeniowych. Oprócz wyboru odpowiedniego produktu, pamiętajmy o przestrzeganiu zasad odnośnie jego aplikacji narzuconych przez producenta, gdyż tylko wtedy produkt będzie mógł dobrze spełnić swoją funkcję.

Similar Posts