Porady

Baterie do łazienki – na co warto zwrócić uwagę przy ich wyborze

Baterie do łazienki – na co warto zwrócić uwagę przy ich wyborze

Baterie łazienkowe różnią się między sobą przede wszystkim przeznaczeniem, funkcjonalnością oraz sposobem montażu. Dlatego warto dużo wcześniej zastanowić się nad wyborem tego typu akcesoriów. Już na etapie projektu należy przemyśleć, jakie baterie do łazienki będą dla nas najlepszym rozwiązaniem, ponieważ w zależności od ich montażu musisz odpowiednio poprowadzić instalację wodną.

Baterie łazienkowe – najprostszy podział

Jaki jest najprostszy podział baterii łazienkowych? Oczywiście klasyfikacja ze względu na ich przeznaczenie. W asortymencie sklepów znajdziesz baterie umywalkowe, wannowe, bidetowe i prysznicowe – ale to nie wszystko. Baterie różnią się również sposobem montażu.

  • Bateria naścienna

Bateria ścienna – jak sama nazwa wskazuje, montowana jest na ścianie. Można je montować natynkowo lub podtynkowo. Bateria łazienkowa ścienna to dość często wybierany typ baterii łazienkowej – są one bardzo uniwersalne i z powodzeniem można je dopasować do wielu współczesnych aranżacji. Bateria natynkowa jest montowana na ścianie, natomiast bateria podtynkowa cały swój mechanizm i przyłącze ma schowane w ścianie, dlatego wygląda niezwykle elegancko i minimalistycznie.

  • Bateria sztorcowa

Baterie sztorcowe – czyli stojące, są obecnie prawdopodobnie najczęściej kupowanymi bateriami łazienkowymi. Takie baterie wyróżnia ich wyjątkowo prosty montaż, który nie wymaga wiercenia żadnych dodatkowych otworów, a jedynie wkręcenia w umywalkę lub otwór w blacie. Firmy oferują bardzo szeroki asortyment tego typu baterii. Różnią się one kształtem, stylem i kolorem, ale mają bardzo uniwersalne zastosowanie.

  • Baterie kilkuotworowe

Baterie kilkuotworowe to baterie, które mogą być dość zróżnicowane pod względem ilości otworów montażowych. Możesz się oczywiście zdecydować na baterie jednootworowe ze względu na wygodę montowania, ale istnieją także baterie 2, 3, a nawet 4 i 5-otworowe. Te ostatnie dotyczą głównie baterii przeznaczonych do montażu przy wannie. Każdy element – taki jak wylewka, zawór słuchawki, pokrętła jest montowany wtedy oddzielnie.

  • Baterie do łazienki jedno- lub dwuuchwytowe

Uchwyty baterii regulują wypływ wody z wylewki – chodzi o intensywność strumienia oraz temperaturę wody. W bateriach jednouchwytowych regulacji dokonujesz za pomocą jednego uchwytu, a w przypadku baterii dwuuchwytowych wykorzystujesz do tego dwa oddzielne pokrętła. W nowoczesnych aranżacjach raczej wybiera się baterie jednouchwytowe, jednak baterie dwuuchwytowe są doskonałą propozycją do łazienek utrzymanych w stylu retro.

Inne rodzaje baterii łazienkowych

Baterie do łazienek należą do szerokiego asortymentu produktów, różniących się stylem, kolorem i sposobem montażu. Obok minimalistycznych chromowanych propozycji o prostym kształcie znajdziesz wiele designerskich modeli. Bateria okrągła świetnie sprawdzi się w klasycznych i stylowych wnętrzach, natomiast czarne modele będą doskonale harmonizować z wnętrzem w stylu industrialnym.

Wśród wielu propozycji znajdziesz również baterie bezdotykowe z wbudowanym czujnikiem na podczerwień, które są bardzo higieni

Similar Posts