Porady

Agregat prądotwórczy do domu czy warto go mieć?

Agregat prądotwórczy do domu czy warto go mieć?

Agregat to pojęcie, które kojarzy się z wielkimi awariami prądu. Używany do zasilania szpitali i innych ważnych instytucji czy fabryk podczas niespodziewanych przerw w dostawie prądu. Mały agregat prądotwórczy można jednak mieć również na własny użytek. Dowiedz się, w jakich okolicznościach generator prądu sprawdza się najlepiej!

 

Przenośny agregat prądotwórczy

Coraz większą popularność zdobywają przenośne agregaty, które dzięki niewielkim rozmiarom (generatory są wielkości dużej torby lub walizki) można wygodnie zapakować w samochód i zabrać w podróż do miejsca, gdzie nie dociera prąd z elektrowni. To świetne udogodnienie podczas wycieczek w leśne lub górzyste tereny, gdzie kontakt ze światem jest ograniczony. Odrobina prądu od czasu do czasu przyda się również na działce, czy biwaku na pobliskim polu, gdzie nie sięgają media z domu.

 

Najlepszy generator prądu do domu

Chociaż wielkie agregaty są z pewnością wydajne, to nie sprawdzą się w domowych warunkach. Domowy generator powinien być stosunkowo nieduży, ale o wystarczająco dużej mocy, by zasilić domową instalację elektryczną. Wybierając agregat prądotwórczy do domu należy:

  • Zdecydować jaki rodzaj paliwa do generatora jest w zasięgu naszych możliwości. Diesel to rozwiązanie najtańsze, ponieważ taki agregat spala najmniej. Jednak najbardziej wydajne agregaty prądotwórcze to te na benzynę.
  • Dostępne są agregaty dwusuwowe i czterosuwowe. Mowa oczywiście o silniku. Dwusuw będzie znacznie tańszy, a co za tym idzie, mniej wydajny. 
  • Moc agregatu określa się w woltoamperach, wystarczy kilka tych jednostek, by moc generatora była wystarczająca do zasilenia domu.

 

Jak dbać o agregat prądotwórczy?

Generator prądu to z reguły narzędzie o dużej mocy i odporności, jednak, jak wszystkie sprzęty, wymaga odrobiny uwagi i konserwacji. Agregat, nawet jeśli od dawna nie było awarii prądu w okolicy, powinien być co kilka miesięcy uruchamiany. To pozwoli zachować go w dobrej kondycji i zagwarantuje działanie urządzenia, kiedy prądu z elektrowni faktycznie nie dotrze. Kluczowe jest również prawidłowe podłączenie sprzętu do sieci elektrycznej w domu, lepiej oddać to zadanie specjaliście. Generator powinien być umieszczony na płaskim podłożu, a bak na paliwo zawsze musi być uzupełniony przed uruchomieniem urządzenia. Naturalnie, jeśli nie korzystasz ze sprzętu przez długi czas, paliwo powinno być przechowywane w bezpiecznym miejscu, poza agregatem, by nie wyparowało. 

Similar Posts