Porady

Czym pomalować altanę ogrodową?

Czym pomalować altanę ogrodową?

Tradycyjna drewniana altana to doskonałe miejsce na spędzanie wolnego czasu na świeżym powietrzu podczas letnich ciepłych miesięcy. Podobnie jak każdy inny budynek na działce czy w gospodarstwie musi ona być poddawana różnym zabiegom dekoracyjnym i impregnującym, aby zachować świeży wygląd przez wiele lat. Czym pomalować altanę ogrodową i jak się do tego zabrać? 

Drewniane meble ogrodowe, a do takich można zaliczyć altanę czy pergolę, są narażone na niekorzystne czynniki atmosferyczne. Pod wpływem słońca czy deszczu drewno pęcznieje, w szczeliny wdziera się woda, a następnie rozwijają się w nich grzyby pleśniowe czy glony. Oprócz malowania, istotne jest więc też potraktowanie drewna lakierem, co zapewni długotrwałą konserwację.

 
 

Farba do altany – rodzaje 

Na rynku istnieje szeroki wybór preparatów do mebli ogrodowych. Można zdecydować się na farby akrylowe, lakiery do drewna czy lakierobejcę – wszystko zależy od Twoich indywidualnych preferencji. Farby zazwyczaj cechują się większą głębią koloru, jednak to lakierobejca łączy funkcje farby i lakieru, czyli estetyczne i konserwujące. 

Czym pomalować altanę ogrodową?

Jak wspomniano powyżej, dużo zależy od tego, jaki efekt końcowy chcesz uzyskać. 

 

Jeśli wybierzesz farbę, na przykład akrylową lub olejno-ftalową, pamiętaj, by był to preparat odporny na warunki atmosferyczne, a także chronił przed uszkodzeniami mechanicznymi. To dobry wybór, jeśli chcesz uzyskać bardzo intensywną barwę dla swojej altany, na przykład jaskrawoczerwoną.  

Impregnaty nie muszą być wcale bezbarwne – na rynku dostępne są takie o właściwościach ochronno-dekoracyjnych. Nie uzyskasz z ich pomocą tak intensywnej barwy, jak w przypadku farby, ale za to lakier lepiej ochroni Twoją altanę przed wilgocią.

Lakierobejca to jeden z najlepszych wyborów, jeśli chcesz uzyskać efekt ochronny dostosowany pod strukturę drewna. Równocześnie uzyskasz dzięki niej naturalny, subtelny kolor.  

Szukasz jeszcze innych rozwiązań? Więcej farb do altany znajdziesz na dekoratorium.pl.

Kupując farbę, upewnij się, że zaopatrzysz się w podkład i pędzle, w tym dwa różnej wielkości pędzle z włosia syntetycznego i wałek do pokrywania dużych powierzchni.

Zanim zabierzesz się do malowania

Jak malować altanę? Zanim się do tego zabierzesz, przede wszystkim sprawdź pogodę na najbliższe trzy dni. Nikt nie chce spędzić całego dnia na malowaniu tylko po to, by w nocy farbę zmył deszcz.

Dokładnie wyczyść altanę. Zacznij od zeszlifowania starego lakieru czy farby za pomocą papieru ściernego. Zamieć wnętrze altanki, aby usunąć kurz, brud i gruz. W celu poradzenia sobie z najbardziej uporczywymi zabrudzeniami użyj węża ogrodowego lub spryskiwacza. Pozwól altance dokładnie wyschnąć.

Wskazówki dotyczące malowania

Zacznij od dwóch warstw podkładu. Jeśli słoje drewna są nadal widoczne po wyschnięciu dwóch warstw, nałóż kolejną. Rozprowadzaj podkład równomiernie na całą powierzchnię altany. Używaj długich, równych pociągnięć pędzlem. Po wyschnięciu podkładu zacznij malować, używając co najmniej dwóch warstw. Upewnij się, że masz przynajmniej jeden duży pojemnik farby w garażu lub piwnicy do przyszłych poprawek.

Wskazówki dotyczące konserwacji

Ważne jest, by proces konserwacji i malowania regularnie powtarzać. Jeśli altana została odpowiednio przeszlifowana przed malowaniem, farba nie powinna zacząć mocno łuszczyć się nawet przez dziesięć lat, w zależności od lokalnych warunków pogodowych. Aby altana wyglądała jak najlepiej, każdego roku poświęć trochę czasu na szlifowanie i ponowne malowanie wszystkich miejsc, w których farba zaczęła się łuszczyć, aby powstrzymać dalsze uszkodzenia. W ten sposób nie będziesz musiał ponownie malować całej altany przez następne kilka lat. 

Similar Posts