Fauna i flora

Czy człowiek może „złapać” robaki od czworonogów?

czy człowiek może zarazić sie robakami od zwierząt

Opiekunowie psów i kotów z każdej strony słyszą o konieczności profilaktycznego odrobaczania swoich pupili. Wiedząc, jakie spustoszenie w organizmie czworonoga mogą wywołać glisty, tasiemce i nicienie, niektórzy zastanawiają się, czy pasożyty mogą przenieść się na nich samych.

Jakie robaki człowiek może złapać od zwierzęcia?

Jak to jest – czy człowiek może zarazić się robakami od psów i kotów? Nie da się ukryć, że pasożyty wewnętrzne u pupili nie są niczym przyjemnym. Wywołują one mnóstwo nieprzyjemnych dolegliwości takich jak biegunka, wymioty czy nawet problemy z oddychaniem, uszkodzenie wątroby, mózgu oraz narządu wzroku. Z tego powodu warto dbać o profilaktykę, regularne odrobaczenie i badania kału zwierzęcia.

Niestety, mało osób zdaje sobie sprawę, że pasożyty, którymi zaraził się ich pies lub kot, stanowią zagrożenie także dla ludzi. Zarówno glisty, tasiemce i nicienie mogą przenieść się ze zwierzęcia na człowieka i zacząć siać spustoszenie w ludzkim organizmie.

Jak uniknąć zarażenia pasożytami?

Najczęściej pasożytami można zarazić się drogą pokarmową. Oznacza to, że robaki przedostają się do organizmu głównie poprzez brudne ręce, którymi sięga się po jedzenie lub dotyka twarzy, lub, jak w przypadku tasiemca, przypadkowe połknięcie pchły żywicielki. W ten sposób połknięte glisty lub nicienie wnikają do przewodu pokarmowego i zaczynają żerować. To szczególnie niebezpieczne w przypadku dzieci, które często samodzielnie nie dbają dostatecznie o higienę.

Aby tego uniknąć, należy pamiętać, by po każdym kontakcie z psią lub kocią sierścią, a także z ziemią lub piaskiem dokładnie umyć ręce. Chcąc uniemożliwić rozprzestrzenienie się pasożytów należy regularnie czyścić kocią kuwetę oraz sprzątać psie odchody na spacerze i w ogródku. Warto pamiętać także o regularnym odrobaczaniu swoich zwierząt i pilnowaniu, by nie miały one styczności z padliną oraz odchodami innych zwierząt.

Dobrze jest także pamiętać o zabezpieczeniu psów i kotów przed pchłami, ponieważ to one przyczyniają się do rozprzestrzeniania tasiemca. W przypadku nicieni, które mogą dostać się do ludzkiego organizmu także bezpośrednio przez skórę, należy unikać chodzenia boso po zanieczyszczonym piasku lub ziemi. Jeśli mimo stosowania środków ostrożności wystąpią charakterystyczne objawy (świąd, zmiany skórne, ból brzucha, biegunka, wzdęcia czy wymioty), należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

 

Źródło:

Similar Posts