Porady

Marmolit – czy warto stosować ten rodzaj tynku?

Marmolit – czy warto stosować ten rodzaj tynku?

Jeden z bardziej popularnych tynków dekoracyjnych – marmolit, zwany tynkiem mozaikowym albo kamyczkowym lub żywicznym ma szerokie zastosowanie w budownictwie. Co sprawia, że tynk mozaikowy jest od lat tak popularny, a jego zwolenników wciąż przybywa?

Zalety marmolitu

To, co jako pierwsze przyciąga uwagę użytkowników, to niezwykłe piękno marmolitu. Dzięki zastosowaniu kolorowych kruszyw naturalnych lub sztucznych zatopionych w żywicy, czasem z dodatkiem brokatu, uzyskuje się wyjątkowy efekt dekoracyjny. Ilość barw jest praktycznie nieograniczona – oferta rynkowa liczona jest w setkach. Dzięki bogatej kolorystyce marmolit chętnie stosowany jest do dekoracji wnętrz.

Niska cena, łatwość użycia, znaczna odporność na działanie czynników zewnętrznych to podstawowe atuty tynku mozaikowego, który stosuje się głównie do zabezpieczania elementów budowli przed niszczącym działaniem wilgoci – największego wroga budowlańców i użytkowników domów.

 

Gdzie warto położyć marmolit?

Marmolitu, zdaniem specjalistów, nie powinno się kłaść jedynie na podłodze. Wszystkie inne miejsca mogą być tym rodzajem tynku przykryte. Przed położeniem tynku mozaikowego należy jednak pamiętać, że nie sprawdzi się on na tych powierzchniach, które gromadzą wilgoć (kapilarne podciąganie wody).  Wymagają dobrego przygotowania podłoża – suche, wyrównane, bez ubytków, pokryte tynkiem podkładowym.

Marmolit nie sprawdzi się na zewnątrz budynku na wielkich powierzchniach, ale doskonale ochroni i ozdobi wszelkie detale typu gzymsy, cokoły, podmurówki, słupy, kominy. Zastosowanie marmolitu do wnętrz nie ma praktycznie żadnych ograniczeń.

Marmolit imituje kamień – na zewnątrz pięknie komponuje się z naturą; pasuje do wnętrz minimalistycznych, klasycznych, rustykalnych oraz industrialnych. Sprawdzi się  doskonale w miejscach często i intensywnie wykorzystywanych: kuchnie, przedpokoje, klatki schodowe.

 

Nie powinno się kłaść marmolitu na stare, kruszące się tynki – po pewnym czasie odpadną całymi płatami i zamiast zdobić oszpecą bardziej, niż stara elewacja.

 

Jak położyć tynk żywiczny?

Właściwie każdy może zrobić to sam. Gotowy produkt kupowany w wiaderku może być kładziony na właściwie przygotowaną, równą i gładką powierzchnię bezpośrednio po otwarciu pojemnika.

Aby efekt był doskonały wystarczy zachować następujące warunki:

– temperatura optymalna do wiązania marmolitu zawiera się między +5 a +25 stopniami Celsjusza; im niższa, tym proces wiązania dłuższy,

– dobrze jest rozprowadzać tynk na zewnątrz w dzień nienasłoneczniony, ale i niezbyt wilgotny; silne promienie słońca oraz deszcz padający na świeży tynk mogą obniżyć jego trwałość,

– do nakładania marmolitu nadają się wyłącznie narzędzia ze stali nierdzewnej.

 

Pracę z marmolitem może wykonać nawet osoba mało wprawiona – warto zacząć od drobnych elementów, a po nabraniu wprawy położenie tynku żywicznego na całej ścianie nie żadnym problemem.

Similar Posts